پنجره دوجداره آوان

انواع پنجره دوجداره و مزایای ان

دلیل استفاده ما از پنجره دوجداره

شاید پیش از هر چیزی از خود این سوال را بپرسید که چرا حتما ما باید یک پنجره دوجداره برای خانه خود انتخاب کنیم. به خاطر همین ما پیش از معرفی انواع پنجره دوجداره به صورت کلی به شما خواهیم گفت انتخاب درست پنجره دوجداره برایتان چه فوایدی بهمراه خواهد داشت.

یکی از مهم‌ترین و اساسی ترین دلایل استفاده از پنجره دوجداره صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه‌هایی که به همراه خواهد داشت.

اگر به صورت ساده و به زبان خودمان بخواهیم بگوییم پنجره دوجداره چیست باید بگوییم پنجره دوجداره از دو لایه شیشه و فضای اندک(حدود ۳۰ سانت) بین آن دو که هوای مهر و موم شده درون آن قرار گرفته است تشکیل می‌شود.

همین شکاف پر از هوایی که بین دو لایه شیشه قرار گرفته همانند عایق عمل می‌کند و موجب می‌شود هوای داخل اتاق از درزهای پنجره خارج نشده و دمای اتاق در هر فصلی به همان شکل ایده آل باقی بماند.

برای مثال، معمولا پنجره‌های معمولی مقداری از گرمای اتاق را در فصل زمستان هدر می‌دهند و همینطور دوجداره نبودن پنجره نیز می‌تواند موجب شود سرما بیشتر وارد اتاق شما شود.

همین هدر رفتن انرژی معایب بی شماری چه برای شما چه محیط زیست بهمراه خواهد داشت مانند بالا رفتن هزینه های انرژِی, گرم شدن کره زمین و…

اگرچه مهم ترین و اصلی‌ترین دلیل انتخاب پنجره دوجداره صرفه جویی در مصرف انرژی است اما این نوع پنجرها فواید دیگری هم بهمراه خواهند داشت. پنجره دوجداره نسبت به پنجره‌های معمولی مقاومت بالاتری دارند و به دلیل استحکام و مقاومت بالایی که دارند، دیرتر می‌شکنتد.

علاوه بر این‌ها، به دلیل نوع ساختی که دارد می‌تواند عایق صدا نیز باشد. بنابراین اگر از سر و صدای تردد ماشین‌ها خسته شده‌اید، پنجره دوجداره اسایش و آرامش را به شما باز خواهد گرداند.

انواع پنجره دوجداره با توجه به قاب انها

علاوه بر شیشه پنجره که دوجداره است و مهم ترین نقش را در پنجره دوجداره بازی میکند باید قاب پنجره نیز قابلیت دوجداره شدن داشته باشد. امروزه قاب پنجره‌های دوجداره مغمولا از سه جنس مختلف تشکیل می‌شوند که شامل پنجره‌های دوجداره با قاب چوبی، آلومینیومی و UPVC می‌باشد.


پنجره هایی با قابهای چوبی محبوب، زیبا و قابل اعتماد هستند. انواع ان ها متنوع است و از چوبهای سدار، بلوط، سرخدار و… که چوبهایی مانند ماهون بسیار گران تر از چوبهای رایج تر مانند کاج هستند تشکیل شده اند.

مزایای پنجره دوجداره چوبی


با ظاهری جذاب و کلاسیک خودش را به شما نمایش میدهد
برای بسیاری از مردم خصوصا افراد سنتی پسند چوب بسیار محبوب و مورد پسندی است.

چوبها از لحاظ ظاهری بسیار جذاب هستند و حس خوب و گرمی به خانه می دهند که دیگر مواد این ویژگی را ندارند.

چوب ظاهری کلاسیک دارد و بسیاری جنس های دیگر نیز با طرح چوب درست می شوند اما مسلما اصل خود چوب از طرح چوب برای دوستداران چوب گزینه بهتری است.


عایق حرارتی خوب


چوب ها برای عایق بندی کردن بسیار مناسب هستند. چوب اصل ۴۰۰ برابر پنجره های استیل و ۱۸۰۰ برابر پنجره های آلومینیومی جلوی حرارت را میگیرد (ایزولاسیون) .

این گونه عایق بندی باعث می شود خانه درهنگام زمستان گرم تر و درطی تابستان خنک تر بماند و در انرژی وهزینه ها صرفه جویی شود. همچنین این گونه پنجره ها در برابر عبور صدا از خود مقاومت خوبی دارند.


نصب آسان


پنجره های چوبی با توجه به داشتن ابزار کافی و مهارت نجاری نصب آسانی دارند.
درختان از منابع تجدیدپذیرند و قاب های چوبی از چوب هستند و برای بازیافت هیچگونه اسیبی به محیط زیست وارد نمبکنند


عمر بالا و رنگ پذیری


اگر از چوب ها مراقبت صحیحی شود دارای عمر بالایی خواهند بود.

مانند اهن دچار زنگ زدگی نمی شوند و در آب و هوای متنوعی قابل نصب هستند. چوبها به آسانی رنگ می پذیرند و هر نوع رنگی را میتوان روی آنها استفاده کرد.

همچنین پنجره دوجداره چوبی قیمت خانه را بالا می برد.
قاب‌های چوبی که با آلومینیوم یا وینیل ترکیب شده اند هم در بازار موجود است. این قاب‌ها دو رو دارند و هم زیبایی را به خانه مب اورند و هم از بیرون عایق خوبی هستند.

معایب پنجره دوجداره چوبی


نیازمند مراقبت زیاد – چوب‌ها موجودات زنده ای بودند. اگر به چوبها رسیدگی نشود دچار پوسیدگی شده و شروع به از بین رفتن می کنند. در خانه هایی که در مناطق مرطوب و ساحلی هستند باید توجه به خصوصی به چوب ها داشته باشند.


خوردگی توسط حشرات – چوبها در برابر حشرات خصوصا موریانه ها آسیب پذیرند. سم زدایی و رنگ کردن مرتب این مشکل را برطرف می‌کند.


احتراق – چوب در برابر آتش هیچ مقاومتی ندارد و خیلی زود اتش میگیرد.
قیمت بالا – قابهای چوبی عموما قیمت بالاتری نسبت به فاب های دیگر دارند.

گرچه در صورت مراقبت درست از پنجره های چوبی عمر بالاتری خواهند داشت و کمتر پوسیده می شوند و ظاهر زیباتری دارند. انتخاب چوب مناسب بدون ترک، انحراف وگره بسیار اهمیت دارد.
قاب‎‌های چوبی ممکن است کمی جلوی ورود نور را بگیرند، بخصوص اگر پنجره اتاق کوچک باشد پس حتما به این نکته ها توجه کنید.

برچسب ها: , , ,