پنجره دوجداره آوان
avanargon

انواع گازهایی که در داخل شیشه های دوجداره استفاده می شوند

انواع گازهایی که در داخل شیشه های دوجداره استفاده می شوند ؟ یکی از مهم ترین دلایلی که از پنجره های دوجداره استفاده می شود، عایق بودن آن ها در برابر صوت و حرارت است.

این عایق بودن به وسیله ی پروفیل upvc استفاده شده، دو یا چند شیشه که به موازات هم قرار گرفته اند، و البته گاز موجود بین آن ها ایجاد می شود .

انواع گازهایی که در داخل شیشه های دوجداره استفاده می شوند

گاز آرگون در پنجره دوجداره

آرگون Argon از گازهای نجیب است که بیشترین استفاده را در بین گازها برای بین پنجره های دوجداره دارد .گاز آرگون با هیچ ماده ای ترکیب شیمیایی به وجود نمی آورد ، و رسانایی کمتری از هوای معمولی هم دارد .ضریب حرارتی این گاز سنگین تر از هوا می باشد که سبب می شود انرژی تا حد بسیار کمتری از طریق رسانش هدر رود .

از دیگر مزیت های این گاز که سبب می شود برای پنجره های دوجداره مناسب باشد، غیر آتش زا بودن آن است.آرگون گازی بی بو، بی رنگ و غیر سمی نیز می باشد .

انواع گازهایی که در داخل شیشه های دوجداره استفاده می شوند
انواع گازهایی که در داخل شیشه های دوجداره استفاده می شوند

قیمت پنجره دوجداره

از دلایلی که سبب می شود از گاز آرگون بیشتر در پنجره های دوجداره استفاده شود، ارزان بودن آن است .آرگون سبب می شود دمای شیشه نزدیک به دمای اتاق بماند و مانع جریان هوای همرفتی به علت اختلاف دما می شود .

غلظت گاز آرگون در بین شیشه های دوجداره ، باید بیش از ۹۰ درصد باشد ، چرا که غلظت این گاز به مرور زمان کم می شود . این مقدار بین نیم تا یک درصد است، بنابراین گاز استفاده شده باید با درصدی بالای نود باشد .

بنابراین یکی از بهترین و پر استفاده ترین انواع گاز بین شیشه های دوجداره و چند جداره ، گاز آرگون است.

پنجره ای که با گاز آرگون پر شده باشد، تا سالیان طولانی دارای خاصیت عایق بودن مناسب است ، چراکه تا زمانی که غلظت گاز به ۷۵ درصد نرسیده باشد تغییری نخواهد کرد .

آرگون علاوه بر حفظ دما و جلوگیری از جابجایی هوا و هدر رفتن انرژی گرمایی ، تا حد زیادی نیز عایق صوتی است .بنابراین می توان گفت که آرگون ، مناسب ترین گزینه برای پر کردن فضای بین پنجره های دوجداره است .

گاز کریپتون در پنجره دوجداره

کریپتون نیز از دیگر گازهایی است که در پین پنجره های دوجداره استفاده می شود .عایق بندی کریپتون از آرگون نیز بیشتر است، اما این گاز سمی ، و بسیار گران است .بنابراین استفاده از آن نسبت به آرگون خطرناک تر و کم صرفه تر است . کریپتون بیشتر برای پنجره هایی با شیشه سه یا چهار جداره مناسب است .

قیمت پنجره دوجداره

گاز SF6 در پنجره دوجداره

یکی دیگر از انواع گازهایی که برای پنجره های چندجداره استفاده می شود SF6 است . اس اف ۶ ، گازی است غیر قابل اشتعال، سمی و بی رنگ که عایق مناسبی برای صوت می باشد. به دلیل سمی و کشنده بودن زیاد این گاز ، استفاده از آن بسیار محدود است . مانند استفاده در شیشه های فرودگاه ها.

هگزا فلورید گورگرد و دی اکسید کربن در پنجره دوجداره

این دو گاز نیز عایق صوتی مناسبی برای پنجره های دوجداره هستند، اما در برابر عایق بندی گرمایی ، تاثیری منفی و برعکس دارند. بنابراین استفاده از این گازها نیز بسیار محدود است و به صرفه نیست .

برچسب ها: