پنجره دوجداره آوان
بسته نشدن درب پنجره دوجداره

بسته نشدن درب پنجره دوجداره

دلایل بسته نشدن درب پنجره دوجداره چیست؟ هر وسیله ای احتیاج به نگهداری مناسب دارد، پنجره دوجداره نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد.. در اینجا می خواهیم به دلایل و راه کارهای آن در جهت برطرف کردن ایراد بسته نشدن پنجره دوجداره بپردازیم.

قسمت های مختلف پنجره دوجداره

  • چهارچوب پنجره که شامل پروفیل های upvc می باشد.
  • یراق آلات( شامل لولا و دستگیره و اسپانیولت ها)
  • شیشه دوجداره

علت بسته نشدن پنجره دوجداره را باید در قسمت بازشو بررسی کرد، در ذیل به حالت هایی که ممکن است یک پنجره دوجداره بسته نشود اشاره می کنیم و راه حل آن را نیز عنوان می کنیم.

بسته نشدن درب پنجره upvc در اثر بهم خوردن رگلاژ پنجره

گاها بر اثر باز ماندن پنجره در مدت طولانی دیده می شود که لنگه بازشو از رگلاژ خارج شده است و در هنگام بسته شدن گیر می کند و خوب بسته نمی شود. در این حالت اگر لولای پنجره شما قابل رگلاژ باشد، بابرداشتن کاور لولا در قسمت پایینی ، توسط یک پیچ آلن لنگه پنجره را می توانید به سمت بالا و چپ و راست تنظیم نمایید و بازشو به راحتی تنظیم می گردد. اما اگر پنجره شما از لولای غیر استاندارد و معمولی استفاده شده باشد ناچارید تعمیرکار خبر کنید.

در بعضی مواقع دیده می شود که پیچ نصب لولا شل شده است و سفت هم نمی شود، همانطور که می دانید در داخل پروفیل های upvc از گالوانیزه های u شکل استفاده می شود تا علاوه بر بالا بردن ممان اینرسی و مقاومت پنجره ، پیج های محل نصب لولاها در آنها بسته شود و سفت گردند اما در حالتی که پیچ در گوشت پروفیل پیچانده شود بس از مدتی باز و بسته شدن پنجره ، لولاها شل شده و پنجره خودش را به اصطلاح می اندازد. این عارضه دلیلی است بر عدم وجود گالوانیزه در داخل پروفیل می باشد که چاره ای جز تعمیر و یا تعویض اساسی پنجره را ندارید. متاسفانه تولید کننده محترمی که این پنجره را تولید کرده است جهت کاهش قیمت تما شده یک محصول بی کیفیت و کاملا غیر استاندراد را تحویل مصرف کننده داده است.

این عارضه دلیلی است بر عدم وجود گالوانیزه در داخل پروفیل می باشد که چاره ای جز تعمیر و یا تعویض اساسی پنجره را ندارید. متاسفانه تولید کننده محترمی که این پنجره را تولید کرده است جهت کاهش قیمت تما شده یک محصول بی کیفیت و کاملا غیر استاندراد را تحویل مصرف کننده داده است.

بسته نشدن درب پنجره دوجداره بر اثر کیفیت پایین لولاها

در این حالت با توجه به بزرگ بودن لنگه پنجره و استفاده از لولاهای معمولی که تحمل وزن کمی نیز دارند، وزن زیاد لنگه توسط لولا نمی تواند تحمل شود و لنگه بازشو به اصطلاح خود را انداخته و لولای آن نیز از جای خود خارج شده است. در این حالت پیشنهاد می شود حتما از تعمیرکار پنجره خود بخواهید که لولاهای معمولی را باز کرده و با لولاهای قابل تنظیم تعویض کند که هم تحمل وزن بالایی دارند و هم اینکه به راحتی قابل رگلاژ می باشند. این دلیل نیز یک علت بسته نشدن پنجره دوجداره می باشد.

در بعضی مواقع دیده می شود که پیچ نصب لولا شل شده است و سفت هم نمی شود، همانطور که می دانید در داخل پروفیل های upvc از گالوانیزه های u شکل استفاده می شود تا علاوه بر بالا بردن ممان اینرسی و مقاومت پنجره ، پیج های محل نصب لولاها در آنها بسته شود و سفت گردند اما در حالتی که پیچ در گوشت پروفیل پیچانده شود بس از مدتی باز و بسته شدن پنجره ، لولاها شل شده و پنجره خودش را به اصطلاح می اندازد.

این عارضه دلیلی است بر عدم وجود گالوانیزه در داخل پروفیل می باشد که چاره ای جز تعمیر و یا تعویض اساسی پنجره را ندارید. متاسفانه تولید کننده محترمی که این پنجره را تولید کرده است جهت کاهش قیمت تما شده یک محصول بی کیفیت و کاملا غیر استاندراد را تحویل مصرف کننده داده است.

بسته نشدن درب پنجره دوجداره در اثر انقباض و انبساط پروفیل ها

این حالت معمولا با تغییر فصل و گرم و سرد شدن هوا همراه می شود. همانطور که می دانید پروفیل upvc دارای ضریب انبساط حجمی بالایی است و این بدان معنا است که در گرما و سرما در پروفیل انبساط و یا انقباض اتفاق می افتد، بادخور ۴ میل که در اطرف محل نصب پنجره upvc می دهند به همین خاطر می باشد، که اگر پنجره upvc دچار انبساط و یا انقباض شد جای بازی را داشته باشد و در طرفین که فوم تزریق می شود جای حرکت را داشته باشند.

حال اگر در هنگام ابعاد برداری و نصب پنجره شما این بادخور در نظر گرفته نشود و پنجره فیت فیت ساخته و نصب گردد، در آن صورت پنجره در هنگام انبساط و انقباض تحت فشار قرارد گرفته می شود و بازشو ها از رگلاز خارج می شوند و بنجره خوب بسته نمی شود. در این حالت اگر با همان آچار آلن مشکل پنجره شما حل نشد دیگر مشکل از تولید می باشد.

این مشکل مجددا ممکن است در طی فصول سرد حل شود و مجددا در تابستان ایجاد شود، باید پنجره بادخور استاندارد داشته باشد و اصولی رگلاژ شود.

گیر کردن درب پنجره به قطعات زاماک

بسیار اتفاق می افتد که بازشو پنجره در هنگام بسته شدن به قطعات زاماک برخورد می کند و بسته نمی شود، این قطعات زاماک از آن جهت در پنجره تعبیه می شوند که در هنگام بسته شدن پنجره و دادن دستگیره به سمت پایین ، پلیت های قارچی شکل اسپانیولت در داخل آنها گیر کرده و دور تا درو پنجره شما کاملا کیپ و عایق شود. اگر دیدید که بازشو در هنگام بسته شدن به قطعات زاماک گیر می کند بدانید که پنجره شما از سمت لولا از رگلاژ خارج شده و باید مجددا رگلاژ شود.

بسته نشدن درب پنجره دوجداره بر اثر جدا شدن قسمت بالایی بازشو

این مشکل معمولا در پنجره های دوحالته اتفاق می افتد که لولا از سمت بالا جدا شده است و بازشو فقط به قیچی دوجالته متصل می باشد. راه کار حل این مشکل در مقاله “رفع ایراد جدا شدن لولا از سمت بالا ” کاملا توضیح داده شده است.

برچسب ها: , , ,