پنجره دوجداره آوان
خنک کردن خانه در تابستان

خنک کردن خانه در تابستان

راه‌های بسیاری برای خنک نگه‌ داشتن خانه بدون کولر وجود دارد. یک روز گرم تابستان را تصور کنید که برق قطع است، آفتاب با شدت زیادی می‌تابد و هوای بیرون بدون هیچ نسیم خنکی، گرمای سوزانی دارد. با توجه به کم آبی و مصرف بیش از اندازه برق توسط دستگاه‌های خنک کننده دیگر، پیشنهاد‌های زیر، راه حل‌های مناسبی برای خنک کردن خانه در فصل تابستان است.

خنک کردن خانه و استفاده از لامپ‌های کم مصرف

به طور معمول لامپ‌های رشته‌ای گرما تولید می‌کنند. به این نکته توجه داشته باشید که روشن کردن تعداد زیادی از لامپ‌ها به طور هم‌زمان، علاوه بر اینکه موجب افزایش مصرف برق می‌شوند، بر بالا رفتن دمای خانه نیز اثر خواهند گذاشت.

اگر از لامپ‌های رشته‌ای در محیط خانه خود استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌شود در طول فصل تابستان لامپ‌های کم مصرف را جایگزین لامپ‌های رشته‌ای کنید.

با این کار میزان گرمای تولید شده توسط لامپ‌های مصرفی در خانه کاهش می‌یابد. استفاده از لامپ‌های کم مصرف موجب کاهش هوای گرم و همچنین کاهش هزینه برق مصرفی می‌شوند.

خنک کردن خانه در تابستان از فن‌ آشپزخانه، توالت و حمام کمک بگیرید

در طول فصل گرم تابستان، به این نکته توجه داشته باشید که هوای سرد از قسمت‌های پایینی وارد خانه می‌شود و هوای گرم به علت این‌که سبک‌تر است به سمت بالا می‌رود.

پس با این حساب اگر هوای گرم را که در قسمت بالای خانه جریان دارد خارج کنید می‌توانید هوای داخل خانه را خنک کنید. تهویه هوا به شیوه صحیح بر خنک کردن خانه تاثیر می‌گذارد. اما نیاز دارید تا شیوه صحیح این کار را انجام دهید تا هوای تازه و خنک از خانه شما خارج نشود.

برای این کار می‌توانید از فن‌ آشپزخانه، توالت و حمام کمک بگیرید و با استفاده از فن، هوای گرم داخل خانه را خارج کنید. به این ترتیب هوای داخل خانه خنک‌تر خواهد شد. مسیرهای ورود و خروج هوا را کنترل کنید. اگر در ورود و خروج هوا مشکلی وجود نداشته باشد، هوای خانه به مرور خنک‌تر خواهد شد.

پنجره دوجداره

دستگاه‌های تهویه هوا نیز اگر در فضایی نزدیک به سقف خانه شما وصل شوند، می‌توانند به خروج هوای گرم خانه کمک کنند.

خنک کردن خانه در تابستان و اتاق‌هایی با درهای بسته

برای اینکه فضای خانه خنک شود، باید خانه را کمی کوچک کنید. این امر به این معنی نیست که قسمتی از خانه را حذف کنید! با بستن در اتاق‌هایی که استفاده نمی‌کنید، اجازه دهید هوا فقط در فضای مورد استفاده جریان پیدا کند. بیشتر افراد تصور می‌کنند با باز کردن درها، هوا به جریان می‌افتد و خانه خنک‌تر می‌شود.

به این نکته توجه داشته باشید که در روزهای گرمی که هوا به طور معمول جریان ندارد، با این کار تنها حجم زیادی از گرما وارد خانه می‌شود. اما با بستن اتاق‌های بدون استفاده، فضای مورد استفاده شما در منزل خنک می‌ماند.

قاعدتا خنک کردن خانه بزرگ‌تر سخت‌تر از فضایی کوچک‌تر است. انجام دادن این کار در طول روزهای گرم باعث می‌شود، هوای خنک در فضاهای مورد نظر جریان داشته باشد. اما در طول شب که هوا خنک‌تر است می‌توانید تمام درها را باز بگذارید تا هوا در منزل شما جریان داشته باشد. این کار به خنک‌تر شدن خانه کمک می‌کند.

استفاده از فن‌های کوچک و پنکه برای خنک کردن خانه در تابستان

اگر کولر خانه خراب شده یا دیگر قادر به استفاده از آن نیستید، هیچ مشکلی نیست. خرید پنکه می‌تواند یک کمک بزرگ برای به جریان انداختن هوا باشد. نیازی نیست پنکه خیلی بزرگ با پره‌های بزرگ خریداری کنید.

به ابعاد پنکه و فضایی که می‌خواهید از آن استفاده کنید، توجه داشته باشید. برای یک اتاق کوچک نیازی به یک پنکه بزرگ ندارید. اگر قصد خرید پنکه رومیزی دارید نیز به اندازه و ارتفاع آن توجه داشته باشید.

پنکه‌های سقفی نیز همیشه گزینه‌های خوبی هستند. به وسیله پنکه های سقفی قادر هستید هوای گرم را زودتر از خانه خارج کنید. اما نکته‌ای که باید هنگام استفاده از پنکه سقفی به یاد داشته باشید این است که پنکه‌های سقفی در هر فصل باید تنظیم شوند.

در فصل تابستان برای به جریان افتادن هوا نیاز دارید تا پنکه سقفی خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخند.این کار به خنک کردن خانه کمک می‌کند. در واقع با تنظیم پنکه در جهت نامناسب باعث گرم‌تر شدن خانه خواهید شد.

تاثیر پرده در خنک کردن خانه در تابستان

کشیدن پرده‌ها یک راهکار ساده برای خنک کردن خانه است. سی درصد از گرمای خانه، به صورت ناخواسته از طریق پنجره‌ها وارد خانه می‌شود.

با کشیدن پرده‌ها و ایجاد سایه به وارد نشدن این گرمای ناخواسته کمک می‌کنید. با کشیدن پرده‌ها در حدود سی درصد از گرمای خانه کاسته می‌شود.

پرده‌های ضخیم همان طور که از ورود سرما به خانه جلوگیری می‌کنند، مانع ورود گرمای بیرون به داخل خانه می‌شوند. از دو لایه پرده استفاده کنید.

می‌توانید روزها با کشیدن پرده‌های ضخیم‌تر و ایجاد سایه در خانه، از ورود گرمای هوای بیرون به داخل خانه جلوگیری کنید.

اما توجه کنید که برای پنجره‌ها از پرده‌هایی با رنگ تیره استفاده نکنید. پارچه‌های تیره گرمای محیط را بیشتر از پارچه‌هایی با رنگ روشن جذب می‌کنند، همچنین با نگه داشتن گرما درون الیاف خود باعث گرم‌تر شدن خانه در فصل تابستان می‌شوند. از پرده‌های ضخیم اما در رنگ‌های روشن استفاده کنید. توجه داشته باشید هدف ایجاد سایه است نه تاریک کردن خانه.

برچسب ها: