پنجره دوجداره آوان
Reflex glass

شیشه رفلکس چیست؟

شیشه رفلکس : این شیشه به عنوان یکی از اولین انتخاب ها برای پنجره در نظر گرفته شود.البته این شیشه تنها در پنجره استفاده نمی شود در برخی از موارد از شیشه رفلکس برای بالکن استفاده می شود و حتی لقب شیشه رفلکس بالکن نیز به آن داده می شود.

خصوصیت مهم شیشه رفلکس

در ساخت شیشه رفلکس از آلیاژ و فلزاتی استفاده می گردد که این فلزات و آلیاژ موجب تغییر در خواص شیشه می شوند و رنگ شیشه را تغییر داده و بر میزان بازتاب نور از شیشه تاثیر می گذارند.

شیشه های رفلکس که تنوع زیادی در رنگ دارند به دلیل بازتاب نور در طول روز و حالت آیینه ای که ایجاد می کنند مانع از دید داخل منزل از بیرون در طول روز می شوند اما این حالت در طول شب برعکس می شود و شیشه ها در شب از داخل ساختمان حالت آیینه ای پیدا می نمایند .

موارد کاربرد شیشه رفلکس با توجه به ویژگی آنها

۱٫ایجاد ظاهر زیبا برای ساختمان را می‌توان دومین خصوصیت شیشه‌های رفلکس برشمرد، با توجه به این که رنگ‌بندی متنوعی دارند.

۲٫ ویژگی دیگر شیشه رفلکس همان‌طور که از نام آن هم مشخص است، بازتاب نور مستقیم آفتاب و کاستن از میزان گرمای ورودی به فضای داخلی ساختمان‌ها در تابستان است.

ساختار شیشه رفلکس

این نوع شیشه‌ها طیف‌های مختلفی از نور را بازتابش می‌کنند و از این طریق در میزان نور و انرژی مورد نیاز برای یک مکان خاص تأثیر می‌گذارند، در واقع همچون آینه عمل می‌کنند. بخشی از نور که از شیشه عبور می‌کند باعث می‌شود که فرد بیرون را به آسانی ببیند.

از طرفی چون نور داخل نسبت به نور خارج بسیار کم‌تر است و نور بسیار کمی می‌تواند به بیرون از پنجره برسد فردی که در بیرون هست نمی‌تواند داخل ساختمان را ببیند.

پنجره دوجداره آوان

این نوع شیشه‌ها با ویژگی تنظیم و کنترل دمایی مناسبی که دارا می باشند تأثیر بخاری و کولر را بیشتر می‌کنند. در واقع برای اتاق‌های رو به آفتاب بسیار مناسب‌اند.

شیشه‌های رفلکس ایراداتی هم دارند که مهم‌ترین آن‌ها یکی کاهش نور ورودی به محیط داخل با توجه به رنگ این شیشه‌ها و دیگری تغییر دادن دید افراد داخل ساختمان نسبت به بیرون (View) می‌باشد. این ایرادات ضرورت دقت در انتخاب این نوع شیشه‌ها را برای منازل و آپارتمان ها را گوش زد می‌کند.

کلام آخر

شیشه دوجداره رفلکس به طور معمول از دولایه شیشه یکی شیشه شفاف و دیگری شیشه رفلکس ساخته می‌شود. طبق محاسباتی که انجام شده است، میزان نور و گرمای عبوری در شیشه دوجداره رفلکس به ترتیب برابر ۶۱ درصد و ۶۳ درصد می‌باشد.

در اتاق مخصوص بازجویی از متهمین نیز شیشه رفلکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این حالت نیز پلیس با قرارگیری در ناحیه تاریک‌تر از دیده شدن توسط متهم که در ناحیه روشن هست در امان است. متهم با نگاه به شیشه فقط می‌تواند تصویر خودش را مشاهده کند.

شیشه دوجداره رفلکس در رنگ های سبز، صورتی، دودی، آبی، طلایی، نقره ای و برنز در بازار موجود است که بالاترین میزان انتقال نور مربوط به شیشه دوجداره نقره ای یا سوپر سیلور می باشد. یعنی شیشه رفلکس نقره ای ما بین شیشه ساده و رفلکس طبقه بندی می شود.

برچسب ها: