پنجره دوجداره آوان

شیشه مات – شیشه مات چگونه ساخته میشود؟

شیشه های دوجداره نوع های متفاوتی دارد که برای پنجره دوجداره و انواع دیگر پنجره ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد و شیشه مات یکی از این نوع شیشه ها می باشد که در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد و جنس این شیشه به نحوی است که یا هیچچ چیزی از پشت شیشه معلوم نیست و یا خیلی کم معلوم است

شیشه مات چیست؟

در واقع می توان گفت این شیشه برای پنجره دوجداره مثل یک دیوار است و دیدی ندارد و در واقع افراد نمیتوانند ان طرف شیشه را مثل یک شیشه ی معمولی محیط داخل ساختمان یا اتاق را مشاهده کنند. همان طور که گفتیم این شیشه ها برای اتاق و حمام و مکان هایی که نمیخواهیم دیگران ببینند به کار میرود.

تاریخچه شیشه مات

مخترع دستگاه سندبلاست یا مات کننده شیشه توسط فردی به نام تیلگمن ساخته شد.

این ایده زمانی به ذهن این مرد رسید که در زمان طوفان متوجه شد که در اثر برخورد ماسه و شن با پنجره اتاقش قسمت هایی از پنجره به صورت مات درآمد.

پس به ذهنش خطور کرد که به فکر ساخت دستگاهی باشد که با فشار زیاد ماسه را به سمت شیشه پرتاب کند و در نتیجه سطوح مات را به وجود آورد. 


شیشه های مات به دلیل استفاده زیادی که داردند برای همگان جذاب بوده و همیشه درحال یافتن این پاسخ هستند که این طرح های مات و جذاب چگونه ایجاد می شوند.

ساخت شیشه مات

به فرایند پاشیدن ماسه بر روی شیشه با فشار که لایه نازکی از روی شیشه برداشته میشود و سطح شیشه که ماسه پاشی شده به شکل مات در می آید.


ماسه استفاده شده در دستگاه های سندبلاست بیشتر از جنس سیلیس و اکسید فلزات می باشند که با فشار زیادی به روی سطح شیشه پرتاب می شود.

برای شیشه های بزرگ باید فرایند ماسه پاشی در سالن های بسیار بزرگی انجام شود. تهویه هوای سالن باید کاملا اصولی و بهداشتی انجام شود.

برچسب ها: , ,