پنجره دوجداره آوان
عمر آرگون استفاده شده در پنجره ی دوجداره

عمر آرگون استفاده شده در پنجره ی دوجداره

عمر آرگون استفاده شده در پنجره ی دوجداره : صنعت پرکننده گاز شیشه پنجره های چندجداره در سالیان اخیر پیشرفت های زیادی داشته است. در ابتدا امکان محاسبه میزان گاز پر شده بین شیشه های پنجره های چند جداره امکان پذیر نبود و فضای بین شیشه ها با گاز خنثی و بدون حجم مشخص و قابل محاسبه ای پر میشد.

گازهای خنثی اصلا قابل مشاهده نیستند و هیچگونه راهی برای اثباد وجود این گاز ها در در و پنجره های دوجداره وجود ندارد. بنابراین عملاً اندازه گیری این واحد در درب و پنجره های چند جداره امکان پذیر نیست.

از سوی دیگر تولیدکنندگان در و پنجره های دوجداره ، هیچ تضمینی برای ماندگاری گاز آرگون بین شیشه ها نمیدهند و بر این اعتقاد هستند که گاز آرگون نشت میکند و نهایتا یک سال بین شیشه ها میماند.

موارد مهم در عمر آرگون استفاده شده در پنجره ی دوجداره

ماندگاری گاز آرگون

البته قابل ذکر است که با وجود اطلاع از نشت گاز آرگون براین باور بودند که این گاز هیچ آسیبی به به سلامت افراد و محیط وارد نمیکند و تا قبل از نشت گاز ، در و پنجره های دوجداره به خوبی کار میکنند.

با تجربیاتی که کارشناسان صنعت درب و پنجره های دوجداره کسب کرده اند ، به این نتیجه رسیده اند که در یک بازه زمانی مشخص، گاز آرگون خیلی سریعتر از زمانی که هوا وارد پروفیل ها میشود از پروفیل خارج میشود.

پنجره دوجداره

به عبارتی عدم توازن نرخ ورود هوا و خروج گاز آرگون از پروفیل ها باعث ایجاد فشار منفی در پنجره های دوجداره میشود.

قابل ذکر است که تمامی گاز ها، چه آرگون و چه هوا ( که شامل اکسیژن ، نیتروژن ، دی اکسید کربن میشود ) رفتار متفاوت و خاص خود را دارند. و ضریب نفوذ آنها به پروفیل ها متفاوت است.

این عدم تعادل در مبادله گازی باعث ایجاد فشار گازی میشود.

خمیدگی گازی در پنجره دوجداره

فشار منفی باعث ایجاد پدیده ای به نام خمیدگی گازی میشود . خمیدگی گازی همان خمیدگی ناشی از فشار گازی بوجود آمده از فشار منفی است.

خمیدگی گازی روی درزهای پنجره ها تاثیر میگذارد و باعث کش آمدن درزگیر میشود. که طی آن فاصله میان دوجداره کاسته میشود و موجب انتقال شدید حرارت و افزایش فاکتور U مؤثر بر واحد پنجره میشود.

طی سالیان اخیر صنعت پنجره سازی با کسب تجریبات فراوان ، پیشرفت های چشمگیری داشته است. در حال حاضر کارشناسان این صنعت، نشت گاز را بسیار نامطلوب میدانند و انتظار دارند پنجره با همان فاکتور U که مشتری سفارش داده است تولید شده و تغییر نکند.

از آنجایی که فاکتور U وابستگی زیادی به میزان وجود گاز آرگون و کریپتون بین جداره شیشه ها دارد ، نشت این گازها بسیار تاثیر گذار بوده و بدین منظور ، تست هایی برای اندازه گیری میزان حضور این گازها در جداره شیشه ها تعریف شده است.

محاسبه میزان گاز در جداره ی پنجره دوجداره

در حال حاضر کارشناسان صنعت درب و پنجره های چندجداره با استفاده از دستگاه های دقیق و سریع میزان گاز پر شده را جهت تخمین و محاسبه عمر مفید پنجره استفاده می کنند.

بنا به دلایل ذکر شده ، تولیدکنندگان درب و پنجره های چندجداره باید یک نمونه از واحد تولیدی خود را به آزمایشگاه های تخصصی ارائه دهند تا طی انجام آزمایشات، میزان گاز باقیماند پس از رویایویی با تحولات جوی را محاسبه کنند.

برچسب ها: ,