پنجره دوجداره آوان
انواع پنجره

مشخصات یک پنجره خوب و مناسب

مشخصات یک پنجره خوب و مناسب: پنجره های خوب به شکلی طراحی می شوند که از نفوذ هوا جلوگیری نموده و در شرایط گرم آب و هوایی، جذب گرمای حاصل از تابش خورشید را کاهش دهد. کاهش نشت هوا و انتقال دما، مهمترین عوامل در داشتن خانه هایی با بازده انرژی مناسب هستند. این گونه خانه ها از اتلاف گرما در نقاط سرد و از اتلاف سرما در نقاط گرم جلو گیری میکنند.

مشخصات یک پنجره خوب و مناسب


بیشتر تلفات حرارتی ساختمان از طریق پنجره ها صورت می گیرد. به همین دلیل پنجره های نامناسب می توانند هزینه سوخت را بسیار بالا ببرند.

مشخصات یک پنجره خوب و مناسب


استفاده از  پنجره های خوب، روش ساده ای برای کاهش هزینه های انرژی و در نتیجه کاهش گازهای گلخانه ای است.

مشخصات یک پنجره خوب و مناسب


فریم های پنجره های خوب باید از جنس موادی عایق و با مقاومت و استحکام بالا،مانند فایبر گلاس یا یو پی وی سی ساخته شده باشند. این پنجره ها باید حداقل دارای دو جداره باشند ولی بعضی از انواع آنها سه یا چهار جداره نیز دارند. لایه پوششی این پنجره ها باید قابلیت منعکس نمودن اشعه مادون قرمز و ماورای بنفش را داشته، همچنین باید در برابر عوامل جوی مقاوم بوده و طوری درزبندی شده باشد که در زمستان مانع از خروج هوای گرم و در تابستان مانع از خروج هوای خنک شود و اسباب خانه را نیز از آسیب های ناشی از نور آفتاب محفوظ دارد.

مشخصات یک پنجره خوب و مناسب


پنجره دو جداره، دارای دو شیشه می باشد که بین آنها یک فضای کاملا درزبندی شده وجود دارد و اکثرا با گازهای آرگون یا کریپتون پر می شود. این فاصله معمولا بین ۶ تا۲۰ میلی متر است.دو جداره کردن شیشه جلوی ورود نور را نمی گیرد ولی گرمای خورشید را کاهش می دهد.

مشخصات یک پنجره خوب و مناسب

از نظر میزان مصرف انرژی، پنجره ای که عایق حرارتی آن بیشتر باشد مناسب تر است. به طور کلی میزان عایق حرارتی پنجره به عوامل زیر بستگی دارد:


۱- نوع شیشه مورد استفاده
۲- تعداد لایه های شیشه موجود در پنجره(تک، دو و چند جداره بودن)
۳- ضخامت لایه هوایی موجود بین دو شیشه
۴- مقاومت حررتی یا ضریب هدایتی فریم پنجره
۵- درز بندی در هنگام نصب

برچسب ها: , , , ,