پنجره دوجداره آوان
تمیز کردن شیشه پنجره

چرا شیشه پنجره دوجداره بخار می زند؟

هوا که سرد می شود، به سختی می توان از پشت بخار شیشه ها منظره بیرون را دید. همه پنجره های ساده با شیشه های تک جداره در معرض بخار زدن قرار دارند. بخار روی شیشه اصلا موضوع عجیبی نیست. اما بخار زدن پنجره دوجداره و شیشه های دوجداره اصلا عادی نیست. پنجره دوجداره از دو لایه شیشه ای مجزا تشکیل شده که در حالت عادی نباید بخار بزند. اگر چه این مشکل تنها در زمستان به وجود می آید ولی لازم است قبل از فرا رسیدن فصل سرما، نسبت به بررسی علت آن اقدام کنید.

بخار زدن پنجره دوجداره

شاید بخار روی شیشه بیشتر از ۲ یا ۳ ساعت نباشد و به خودی خود بخار از بین برود. اما همین زمان هم می تواند نگران کننده باشد. بخار روی شیشه در واقع همان بخار آبی است که در هوای داخل ساختمان وجود دارد. بخار آب با برخورد به هر شیء سردی تبدیل به مایع می شود. بیشترین نگرانی خانواده ها از اینست که عایق بودن شیشه دوجداره از بین رفته باشد. در حالت معمول نباید اختلاف دمای داخل و بیرون تاثیری روی شیشه های دوجداره داشته باشد. آیا بخار زدن پنجره دوجداره مربوط به خرابی و از بین رفتن عایق شیشه است؟ قبل از هر چیزی باید بدانیم که این بخار از کجا آمده و در کدام قسمت از شیشه نشسته است. در سه حالت این بخار را می توانید ببینید:

۱- بخار زدن پنجره دوجداره روی سطح شیشه بیرونی

۲- بخار زدن پنجره دوجداره روی سطح شیشه داخلی

۳- بخار زدن پنجره دوجداره در بین دو صفحه شیشه

بخار زدن پنجره دوجداره روی سطح شیشه بیرونی

بخار زدن جداره بیرونی شیشه طبیعی است. در واقع این بخار نشان می دهد که عایق کاری پنجره دوجداره خیلی خوب است و هوای گرم داخل هدر نمی رود. اصولا کارکرد اصلی پنجره دوجداره جلوگیری از اتلاف انرژی است. روشن کردن وسایل گرمایشی در زمستان، هزینه مصرف سوخت خانوار را افزایش می دهد. شیشه های پنجره یکی از مهم ترین علل هدر رفتن گرمای داخل ساختمان هستند. نصب پنجره دوجداره ساده ترین راه برای جلوگیری از خروج هوای گرم در فصول سرد سال است. در پنجره های دوجداره ای که به خوبی عایق بندی شده اند، جدار داخل پنجره با هوای گرم در ارتباط است. اما جداره بیرونی تحت تاثیر هوای سرد، گاهی بخار می زند. لازم به ذکر است که همیشه، شیشه بیرونی پنجره دوجداره، بخار نمی زند و این بخارات گاهی دیده می شوند که چندان نگران کننده نیست.

بخار زدن پنجره دوجداره روی سطح شیشه داخلی

بخار زدن روی سطح شیشه ها از داخل نیز مشاهده می شود. علت اصلی تشکیل بخار روی سطح شیشه ها تراکم بخار آب در داخل ساختمان است. آشپزی و پخت و پز، حمام کردن و حتی دم کردن یک چای ساده نیز، مقدار زیادی بخار آب تولید می کند. بخار آب به محض تماس با نقاط سرد، تبدیل به قطرات ریز آب می شود. پنجره ها محل خوبی برای نشستن بخار داخل منازل هستند. به خصوص در ساختمان هایی که تهویه ضعیفی دارند، بخار پنجره بیشتر دیده می شود. اگر تهویه داخلی مناسب باشد هرگز پنجره دوجداره بخار نمی زند. حتما بخار روی کاشی های دیوار حمام و آینه حمام را دیده اید. در فضای بسته، بخار روی اجسام سرد می نشیند.بخار روی سطح داخلی شیشه ها می تواند ناشی از وجود رطوبت بالا، تهویه ضعیف و نصب نامناسب پنجره ها باشد.

بخار زدن پنجره دوجداره در بین دو صفحه شیشه

بخار زدن بین دو جدار شیشه یک مشکل بزرگ است. در واقع این بخار نشان می دهد که عایق بندی پنجره دوجداره اصلا مناسب نیست. معمولا در ساختمان های قدیمی که بیش از ۱۰ سال از نصب پنجره دو جداره گذشته است، این مشکل دیده می شود. استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن شیشه ها به درزگیرها آسیب زده و عایق بندی از بین رفته است. اگر در کمتر از یکسال با مشکل بخار زدن بین دو صفحه شیشه ای روبرو شدید، علت مربوط به کیفیت ساخت پنجره دوجداره است. شیشه های دو جداره در کارخانه و با استفاده از دستگاه های پیشرفته تولید می شوند. بین دو لایه شیشه از گاز برای عایق بندی استفاده شده است. گاز آرگون از یک سوراخ وارد محفظه بین دو شیشه می شود. به محض مشاهده هر گونه مشکل در عایق بندی پنجره دو جداره با ما تماس بگیرید.

از بین بردن بخار پنجره دو جداره

پیدا کردن علت بخار زدن پنجره دو جداره بسیار مهم است. در حالت معمول نباید شاهد بخار روی شیشه های دوجداره باشیم. گاهی مقدار زیادی آب در پای پنجره ها جمع می شود که ناشی از همین بخار است. به خصوص وقتی بین دو جدار شیشه ها بخار آب دیده می شود، حتما نیاز به بررسی دارد. در این حالت لازم است تا پنجره از چارچوب خارج شود تا بتوان علت را پیدا کرد. اگر پنجره دوجداره عملکرد خوبی نداشته باشد لازم است تا شیشه ها را تعویض کنید. مناسب ترین راه برای از بین بردن بخار بین دو جداره شیشه ها اینست که با خدمات درب و پنجره دو جداره آوان تماس بگیرید. اگر عایق بندی آسیب دیده باشد، پنجره قابل تعمیر است ولی در مواردی همچون وجود ترک در شیشه، حتما باید شیشه ها تعویض شوند.

درب و پنجره دوجداره آوان

خدمات نصب و تعمیر پنجره دوجداره یکی از سرویس های دائمی آوان است. همیاران ما پس از بررسی دقیق، علت بخار بین دو جداره را تشخیص داده و نسبت به رفع آن اقدام می کنند. اگر راه آب مناسب برای تخلیه آب باران در پروفیل ایجاد نشده باشد، دیر یا زود بین دو جدار شیشه ها بخار خواهد گرفت. شکستگی شیشه دو جداره، مشکل در نصب سازه، تشکیل بخار در بین دو جداره شیشه ها، عایق بندی ضعیف و … همگی می توانند کارکرد پنجره دوجداره را کاهش دهند. قیمت پنجره دوجداره و ارزش آن به عایق بودن پنجره است. اگر این ویژگی وجود نداشته باشد، شیشه های دو جداره تفاوتی با تک جداره ندارند. برای بررسی علت بخار زدن شیشه ها و هر گونه تعمیرات پنجره دوجداره با ما تماس بگیرید

برچسب ها: , ,